Image

Skåne Distrikt 4


Premedic bedriver på uppdrag av Region Skåne ambulansverksamhet i distrikt fyra, Skåne. Våra stationer är belägna i Kristianstad, Broby, Hässleholm, Simrishamn, Tomelilla, Perstorp och Bromölla. Vi utför uppemot 30 000 uppdrag varje år.

Verksamhetschef
Jeanette Brink
070-336 02 34
jeanette.brink@premedic.se

Medicinskt ansvarig
Poul Kongstad 
070-593 44 48
poul.kongstad@premedic.se 

Verksamhetsutvecklare
Jonas Trobäck Nilsson
070-309 42 34
jonas.t.nilsson@premedic.se

Image

SIMRISHAMN
Ambulansvägen 1

272 33 Simrishamn
Driftchef: John Klaar Lundin
john.k.lundin@premedic.se
070-313 82 34

KRISTIANSTAD
Blekedammsvägen 14-16

291 33 Kristianstad
Driftchefer: Henrik Wigselius / Thomas Oredsson
070-316 82 34 / 070-316 01 18
henrik.wigselius@premedic.se
/ thomas.oredsson@premedic.se

BROBY
Brogatan 3

280 60 Broby
Driftchefer: Henrik Wigselius / Thomas Oredsson
070-316 82 34 / 070-316 01 18
henrik.wigselius@premedic.se
/ thomas.oredsson@premedic.se

OSBY
Industrigatan 2A

283 34 Osby
Driftchefer:
Dan Gullstrand
073-4235267
dan.gullstrand@premedic.se

Beatrice Hägervik
070-310 08 63
beatrice.hagervik@premedic.se

VINSLÖV
Industrigatan 5
288 32 Vinslöv
Driftchefer:
Dan Gullstrand
073-4235267
dan.gullstrand@premedic.se

Beatrice Hägervik
070-310 08 63
beatrice.hagervik@premedic.se

BROMÖLLA
Fågel Fenix väg 1

295 31 Bromölla
Driftchefer: Henrik Wigselius / Thomas Oredsson
070-316 82 34 / 070-316 01 18
henrik.wigselius@premedic.se
/ thomas.oredsson@premedic.se

HÄSSLEHOLM
Linnégatan 2

281 25 Hässleholm
Driftchefer:
Dan Gullstrand
073-4235267
dan.gullstrand@premedic.se

Beatrice Hägervik
070-310 08 63
beatrice.hagervik@premedic.se

PERSTORP
Räddningsvägen 6

284 34 Perstorp
Driftchefer:
Dan Gullstrand
073-4235267
dan.gullstrand@premedic.se

Beatrice Hägervik
070-310 08 63
beatrice.hagervik@premedic.se

TOMELILLA
Ö Utfartsvägen 2

273 36 Tomelilla
Driftchef: John Klaar Lundin
john.k.lundin@premedic.se
070-313 82 34